روغن

روغن دم اسب

روغن دم اسب از گیاه دم اسبی که قدمتی 270 میلیون ساله دارد، به دست می آید. این گیاه در چین و اروپا به عنوان گیاه دارویی در درمان بیماری هایی نظیر التیام تاندون، رفع خون ریزی بینی، رفع گلو درد و ورم گلو و … استفاده می شده است. چمن زن و سرخس دم اسبی نیز از نام های دیگر این گیاه است. این گیاه در شمال کشور به صورت خودرو می روید. گیاه دم اسبی دو ساقه هوایی دارد. ساقه ای که در اوایل بهار میروید، قرمز رنگ است و پس از آن ساقه سبز رنگی میروید که روغن دم اسبی از آن استخراج می شود. این روغن شگفت انگیز برای بهبود زخم، تسکین درد، درمان دیابت، سنگ کلیه، سلامت و زیبایی پوست، مو، و … استفاده می شود. همچنین این روغن یک منبع طبیعی غنی از سیلیس است که برای تقویت ناخن ها استفاده می شود. در ادامه به چند روش استفاده از این روغن شگفت انگیز اشاره می کنیم.

درمان درد مفاصل با روغن دم اسب

روغن دم اسب تسکین دهنده و ضد التهاب است. می توانید برای بهبود درد مفاصل چند قطره از این روغن را روزانه بر روی مفصل مورد نظر به صورت دورانی ماساژ دهید. این روغن برای درمان مشکلات پا مانند واریس، سرما زدگی و ورم ناشی از ضربه نیز موثر است و ماساژ آن بر روی پا به رفع این مشکلات کمک میکند.

درمان ناخن های شکننده

روغن دم اسب به علت داشتن مقدار زیادی سیلیس در درمان شکنندگی ناخن ها و پوسته پوسته شدن آنها موثر است.  استفاده از مواد ضدعفونی کننده، شستشوی مکرر دستها، استفاده مداوم از لاک و پاک کننده‌ها، افزایش سن و کاهش مواد معدنی مورد نیاز ناخن و … باعث شکنندگی و آسیب ناخن ها میشوند. به دو روش زیر می توانید از این روغن بر روی ناخن ها استفاد کنید:

1.  قبل از خواب مقداری از روغن دم اسب را بر روی ناخن‌ها بمالید . برای جذب و تاثیر گذاری بیشتر از دستکش استفاده کنید. روز بعد دستها را با آب ولرم بشویید.

2. در روش دوم، می توانید هر روز چند قطره از این روغن را بر روی پنبه بریزید و بر روی ناخن‌ها ماساژ دهید. بعد از 30 دقیقه با آب ولرم بشویید.

جوان سازی پوست

پوست خود را  از مواد آرایشی و آلودگی ها پاک کنید. هر شب قبل از خواب، چند قطره روغن دم اسب را بر روی پوست به آرامی ماساژ دهید و روز بعد با آب ولرم بشویید.

درمان سلولیت ها

برای درمان و پیشگیری از سلولیت قبل از ورزش مقداری از روغن دم اسب را بر روی پوست موضع مورد نظر ماساژ دهید تا جذب پوست شود. سلولیت یا حالت پوست پرتقالی نوعی چربی است که بین عضله و فیبرها گیر کرده و باعث می شود پوست شکل متفاوتی به خود بگیرد.  

درمان شوره سر

مقدار برابر روغن دم اسب و روغن زیتون را با هم مخلوط کنید. مقداری از آن را بر روی کف دست ها ریخته و با ماساژ دست‌ها به یکدیگر محلول را گرم کنید. سپس به آرامی بر روی پوست سر و ریشه موها ماساژ دهید. پس از 20 دقیقه با آب ولرم و یک شامپوی ملایم موهایتان را بشویید. برای تاثیر بهتر 3 مرتبه در هفته از این محلول استفاده کنید.

تقویت مو به وسیله روغن دم اسب

چند قطره روغن اسطوخدوس را به یک قاشق غذاخوری روغن دم سب اضافه کنید. سپس آنها را به روش غیر مستقیم (بن ماری) گرم کنید . مقداری از محلول را بر روی پوست سر و ریشه و ساقه موها ماساژ دهید. میتوانید از کلاه حمام برای پوشاندن موها و سر استفاده کنید. کلاه حمام با گرم نگه داشتن موها، به جذب بهتر روغن ها کمک میکند. پس از 4 ساعت با یک شامپوی مناسب و آب ولرم موهای خود را آبکشی کنید. میتوانید برای تاثیر بیشتر، هفته ای یک مرتبه از این محلول استفاده کنید. روغن دم اسب علاوه بر تنظیم چربی پوست سر یک نرم کننده طبیعی است و موهای خشک را نرم و لطیف میکند. همچنین با تقویت ریشه مو از ریزش موها جلوگیری کرده و با تقویت فولیکولهای مو، رشد موها را افزایش میدهد و در درمان طاسی نیز موثر است.

اااا

اشتراک این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *