روغن کرچک

روغن

از قرنهای گذشته به علت خواص بیشمار روغن کرچک از آن برای مراقبت های بهداشتی استفاده می شده است. برخی از آثار تاریخی نشان میدهد که کلئوپاترا آخرین فرعون مصر باستان، برای زیبایی از این روغن استفاده می کرده است. روغن کرچک از روغن گیری دانه های گیاه کرچک (یا کستور Castor) به دست می آید. اسید ریکینولئیک 90 درصد اسیدهای چرب این روغن را تشکیل میدهد. در طب سنتی از این روغن برای درمان یبوست، بیماریهای مختلف پوست و عفونت و مراقبت از مو استفاده می شود. اما پژوهش های جدید نشان میدهد که این روغن دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی و تقویت سیستم ایمنی بدن نیز می باشد. در ادامه به خواص و چند روش استفاده از روغن کرچک اشاره میکنیم.

درمان آرتروز با روغن کرچک

اسید ریکینولئیک موجود در روغن کرچک باعث خواص ضد التهابی این روغن می باشد و در درمان درد آرتریت (بیماری های مفصلی) تاثیر فراوان دارد. به روشهای زیر میتوانید از این روغن برای درمان این التهابات استفاده کنید:

1 – یک تکه پارچه پنبه ای را سه تا چهار لایه تا بزنید و به روغن کرچک آغشته و بر روی مفصل مورد نظر ببندید. کیسه آب گرم را بر روی مفصل قرار دهید. انجام این عمل، یک بار در روز به مدت حداقل 45 دقیقه،  باعث کاهش درد و التهاب مفاصل می شود.

2 – مقداری از روغن کرچک را گرم کنید و تا زمانی که روغن کامل جذب پوست شود، بر روی نواحی آسیب دیده ماساژ دهید. این عمل را هر شب قبل از رفتن به رختخواب انجام دهید تا روغن کرچک التهاب مفاصل را درمان کند.

مراقبت از پوست

درمان ترکهای پوستی با روغن کرچک

یک قاشق غذاخوری روغن کرچک را به دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل یا بادام اضافه کنید و آنها را به خوبی با هم مخلوط کنید. مقداری از این مخلوط را بر روی نواحی دارای ترک های پوستی ماساژ دهید. به مدت 15 تا 20 دقیقه بر روی موضع یک پارچه پنبه ای نازک قراردهید تا محلول به خوبی جذب پوست شود. برای جذب بهتر میتوانید کیسه آب گرم یا یک پد گرم را نیز بر روی پارچه قرارد دهید. تکرار منظم این عمل به مرور زمان باعث درمان ترکهای پوستی میشود.

درمان آکنه

تجمع ناخالصی ها در منافذ پوست موجب تحریک و التهاب آن شده و در نتیجه  آکنه ایجاد می شود. روغن کرچک باعث حذف سلولهای مرده پوست، روغن های اضافی و باکتری های مضر می شود و در درمان آکنه مفید می باشد. قبل از استفاده از آن در روی پوست با یک کاسه آب جوش صورت خود را بخور دهید. بخور باعث می شود منافذ پوست باز شود و روغن  عمیقاً به پوست نفوذ کند.

یک کاسه آبجوش را بر روی یک سطح قرار دهید و یک حوله را روی سر خود بیندازید. صورت خود را چند دقیقه روی کاسه نگه دارید. سپس مقداری از روغن کرچک را با استفاده از یک پارچه نرم بصورت دایره ای، بر روی نواحی دارای آکنه بمالید. اجازه دهید شب تا صبح بر روی پوست بماند. سپس با استفاده از یک حوله تمیز روغن را از روی پوست پاک کنید. با آب سرد چند بار صورت خود را بشویید. آب سرد باعث بسته شدن منافذ پوست میشود. به مدت 10 تا 14 روز این عمل را انجام دهید.

درمان چین و چروک

روغن کرچک با نفوذ به داخل پوست باعث تولید الاستین و کلاژن می شود. الاستین و کلاژن مسئول انعطاف پذیری و استحکام پوست هستند.

ابتدا پوست صورت را با آب سرد و پاک کننده بشویید. پس از خشک کردن به صورت گلاب بزنید. مقداری از آن را به روش غیر مستقیم (بن ماری) گرم کنید. با حرکات دایره ای روغن را بر روی پوست ماساژ دهید. این روش را هر روز انجام دهید. می توانید قبل از رفتن به رختخواب این عمل را انجام دهید.

تقویت مو

روغن کرچک خواص بی نظیری برای جلوگیری و درمان ریزش مو، تقویت موهای ضعیف و افزایش رشد مو دارد. نصف فنجان روغن آووکادو و نصف فنجان روغن زیتون را به همین مقدار روغن کرچک اضافه کنید. به مدت 30 دقیقه بر روی سر ماساژ دهید و پس از 3 ساعت موها را با یک شامپوی ملایم بشویید. برای تقویت موها و رسیدن به نتیجه مطلوب یک بار در هفته از این مخلوط استفاده کنید.

روغن آووکادو موها را مرطوب میکند و در نتیجه شکنندگی آنها را کاهش می دهد. همچنین با تقویت فولیکولهای مو از ریزش موها جلوگیری میکند. روغن زیتون نیز به طور طبیعی موها را تقویت می کند و در درمان موخوره، ریزش مو و نرم کردن موها موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *