روغن

روغن خشخاش

روغن خشخاش از گیاه خشخاش به دست می آید که از 3400 سال قبل از میلاد مسیح، کشت میشده است. سومریان خشخاش را گیاه شادی می نامیده اند.  کوکنار یا پپاور از نام های دیگر این گیاه می باشد. خشخاش گیاه علفی و یک ساله است و ماه های تیر تا مرداد فصل گلدهی آن میباشد. در ترکیب شیمیایی این گیاه بیش از 40 نوع آلکالوئید شناخته شده است که مهمترین آن ها مورفین، تبائین، نوسکاپین و پاپاورین می باشند.

گیاه خشخاش طبیعتی سرد و خشک دارد و بخش های مختلف آن مصارف غذایی، صنعتی و دارویی دارد. در بعضی از کشورها از دانه های خشک یا بوداده این گیاه به عنوان ادویه یا چاشنی غذاهای مختلف استفاده می شود. روغن خشخاش از دانه ها، گل و برگهای این گیاه به دست می آید. برای اینکار بخش های خشخاش را در آب می جوشانند و آن را صاف و تفاله را دور میریزند. به اندازه نصف محلول به دست آمده روغن کنجد یا زیتون اضافه می کنند و با حرارت ملایم می‌جوشانند تا آب بصورت کامل حذف شود.

 این روغن از قوی ترین مسکن های گیاهی است و به همین دلیل در طب سنتی کاربردهای فراوان دارد. علاوه بر این روغن خشخاش دارای خاصیت آرامش بخش و خواب آور می‌باشد. این خواص بی نظیر باعث گشته است از گذشته های دور متخصصان طب سنتی از آن برای درمان گوش درد، درمان سردرد و کاهش سردردهای میگرنی، دردهای آرتریت حاد، درد سیاتیک و زانو، کمر و … استفاده می کرده اند. در ادامه به خواص و نحوه استفاده ای این روغن شگفت انگیز اشاره میشود.

درمان گوش درد با روغن خشخاش

خواص تسکین دهنده و آرامش بخش روغن خشخاش به تسکین درد گوش کمک می کند و کافی است دو قطره از این روغن را در گوش بچکانید. این کار باعث کاهش ورم و کاهش درد گوش می شود.

درمان دردهای مفصلی با روغن خشخاش

دردهای شدید مفاصل و آرتریت با استفاده از روغن خشخاش به صورت موضعی کاهش یافته و درمان می‌شود. برای استفاده از خواص این روغن، بر روی موضع مورد نظر مقداری از آن را تا زمانی که جذب پوست شود، ماساژ دهید. پس از چند دقیقه ماساژ، یک پارچه پنبه ای را بر روی محل قرار دهید. می توانید یک کیسه آب گرم یا یک پد گرم را بر روی موضع مورد نظر قرار دهید. گرما باعث جذب بهتر روغن میشود و در نتیجه اثر روغن را تسریع بخشیده و درد را کاهش میدهد.

درمان بی خوابی

خاصیت آرامش بخش روغن خشخاش باعث شده است که از آن برای درمان بی خوابی استفاده شود. قبل از خواب 30 قطره از این روغن را به یک لیوان آب اضافه و میل کنید. توجه کنید که وجود مواد آلکالوئیدی در این روغن باعث می شود مصرف مداوم آن باعث اعتیاد شود.

درمان سردرد و میگرن

چند قطره از روغن خشخاش را بر روی پیشانی ماساژ دهید تا کاملا جذب پوست شود. خواص بیشمار این روغن باعث تسکین سردرد می شود.

از دیگر موارد استفاده از روغن خشخاش می توان به درمان بیماریهای چشم، سرفه های خشک، اسهال کهنه، آنفولانزا، سرما خوردگی و آبریزش بینی و رفع سوزش مجاری ادرار اشاره کرد.

هشدار

مصرف بیش از اندازه روغن خشخاش در ناحیه شکم باعث کند شدن هاضمه، کاهش اشتها، کاهش میل جنسی و یبوست می شود.

مصرف مدارم و بیش از حد در ناحیه سر و گردن باعث کاهش حافظه، کاهش فعالیت های مغزی و عصبی می شود.

در دوران حاملگی و شیردهی مصرف این روغن ممنوع است و استفاده  از روغن خشخاش برای کودکان زیر 5 سال ممنوع می باشد.

به طور کلی مصرف مداوم و بیش از اندازه این روغن به دلیل وجود آلکالوئیدها در ساختار شیمیایی آن اعتیاد آور می باشد و توصیه میشود زیر نظر پزشک از آن استفاده شود و از استفاده همزمان این روغن با داروهای اعصاب و روان جلوگیری شود.

اشتراک این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *