روغن

روغن بادام تلخ و شیرین

دانه های درخت بادام حاوی روغنی غنی هستند که به صورت گسترده در حوزه های غذایی و سلامت استفاده می شود. بادام در دو نوع تلخ و شیرین وجود دارد. بادام شیرین یکی از آجیل‌های پرطرفدار محسوب میشود; اما بادام تلخ حاوی اسیدهیدروسیانیک است که در بدن به سیانید تبدیل می شود. خوردن 7 عدد بادام تلخ باعث مسمومیت شدید فرد می شود. روغنی که از هر دو نوع بادام استخراج میشود تقریبا از لحاظ ساختار شیمیایی مشابه هستند. روغن بادام تلخ دارای عمر کوتاه تری است; و حتما باید در ظرف در بسته و به دور از نور، گرما و رطوبت نگهداری شود. همچنین به دلیل کم بودن میوه آن بسیار گران قیمت می باشد. در طب سنتی از نوع تلخ آن برای درمان تورم و درد، گرفتگی عضلات، درمان تب و … استفاده می شود. از روغن بادام استفاده‌های فراوانی در صنایع آرایشی و بهداشتی می شود; و میتوان از این روغن به صورت مستقیم برای سلامت و زیبایی پوست و مو نیز بهره برد. در ادامه به چند روش استفاده از این روغن اشاره می کنیم.

درمان چین و چروک پوست با روغن بادام

به یک قاشق غذاخوری روغن بادام، کنید دو قاشق غذاخوری عسل اضافه کنید. پس از اینکه یک ترکیب یکنواخت به دست آمد مقداری از آن را بر روی پوست تمیز خود بمالید و به آرامی 5 دقیقه ماساژ دهید. پس از نیم ساعت صورت خود را با آب ولرم بشویید و با یک حوله نرم خشک. برای تامین رطوبت پوست می توانید از یک کرم مرطوب کننده استفاده کنید. از این ماسک دو بار در هفته استفاده کنید. این ماسک با حذف سلول های مرده پوست و بهبود عملکرد سلول های پوست در رفع چین و چروک و جوانسازی پوست موثر است.

درمان سیاهی دور چشم با روغن بادام

هر شب قبل از خواب چند قطره از آن را بر روی پوست اطراف چشم بمالید. اجازه دهید تا صبح بماند و روز بعد با آب ولرم بشویید. در روشی دیگر میتوانید مقدار مساوری روغن بادام تلخ یا شیرین و عسل را با هم ترکیب کرده و قبل از خوابیدن به دور ناحیه چشم بمالید. صبح روز بعد با آب سرد صورت خود را بشویید. از این روشها به صورت مداوم استفاده کنید تا سیاهی دور چشم بصورت کامل رفع شود.

درمان خشکی پوست

برای تامین رطوبت مورد نیاز پوست هر شب قبل از خواب مقداری از روغن بادام تلخ یا شیرین را با نوک انگشتان بر روی پوست خود ماساژ دهید. قبل از استفاده از روغن صورت خود را از مواد آرایشی و آلودگی ها پاک کنید. استفاده مداوم از آن علاوه بر درمان خشکی پوست، با تامین رطوبت مورد نیاز پوست به درمان اگزما و پسوریازیس نیز کمک میکند.

تقویت مو

روغن بادام تلخ و شیرین حاوی مواد مغذی مورد نیاز پوست و مو می باشند. این روغن با تقویت فولیکولهای مو از ریزش موها جلوگیری میکند و همچنین از موها در برابر اشعه های مضر محافظت میکند. آنتی اکسیدانهای موجود در روغن بادام با از بین بردن باکتری‌ها و قارچ‌ها باعث درمان شوره سر نیز میشوند.

هر شب قبل از خواب یک قاشق غذا خوری روغن بادام تلخ یا شیرین را با روش غیر مستقیم گرم کنید و بر روی پوست سر و موها ماساژ دهید. در روش دیگر برای گرم کردن روغن میتوانید مقداری از آن را بر روی کف دست ریخته و با ماساژ دست‌ها به یکدیگر روغن را گرم کنید. پس از اینکه تمام پوست سر به این روغن آغشته شد با یک کلاه حمام سر و موهای خود را بپوشانید. صبح روز بعد با یک شامپوی ملایم موهای خود را بشویید. بازه استفاده از این روغن به نوع پوست و موی شما باز میگردد. هر چقدر پوست و موهای شما چرب تر باشد باید با فاصله بیشتری از این روغن استفاده کرد. مصرف روزانه دانه های بادام نیز باعث تقویت موها می شود.

اشتراک این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *