روغن

روغن مازو

روغن مازو از عصاره گیری فرآورده ای گیاهی و کروی شکل به نام مازو به دست می آید. مازو در واقع نوعی گال (زائده) است که از تخم گذاری حشرات بر روی شاخه های جوان درخت بلوط بدست می آید. حشرات برای تخم گذاری شاخه های تازه درخت بلوط را سوراخ می کنند. از این سوراخ ها صمغ خارج می شود و به مرور زمان کروی شکل میشود. مازو بر روی شاخه های نوع خاصی از درخت بلوط که در کشور ما در استان های لرستان، کرمانشاه و کردستان رشد میکند، تشکیل می شود.

از این فرآورده استفاده های فراوانی در طب سنتی، صنایع چرم سازی و دباغی و سلامت و زیبایی پوست و مو می شود. ماده اصلی تشکیل دهنده مازو تانن است و به همین دلیل مورد توجه صنعت مرکب سازی نیز می باشد. از مهمترین خواص این روغن میتوان به قابض بودن آن اشاره کرد. در ادامه به برخی از خواص و نحوه استفاده از این روغن اشاره می کنیم.

مراقبت از پوست با روغن مازو

روغن مازو یکی از بهترین مواد طبیعی برای سفت کردن پوست می باشد و باید در یک دوره مشخص استفاده شود.  همچنین از آن برای رفع و در مان چین و چروک پوست های پیر استفاده فراوانی میشود. روغن مازو برای رفع بوی بد بدن نیز کاربرد فراوان دارد.

+ برای سفت کردن پوست 2 یا 3 مرتبه در روز چند قطره از روغن مازو را بر روی پوست ماساژ دهید. قبل از استفاده از روغن، پوست خود را از آلودگی ها و مواد آرایشی پاک کنید.

+ برای درمان پوست های پرچروک و پیر چند قطره از روغن مازو را با 2 الی 3 قطره روغن جوجوبا ترکیب کنید. با استفاده از نوک انگشتان روغن را با حرکات دایره ای بر روی پوست ماساژ دهید تا جذب پوست شود. این ترکیب را روزانه دو الی سه مرتبه بر روی پوست تمیز خود ماساژ دهید. هنگام استفاده از روغن های طبیعی صبور باشید. استفاده مداوم و مستمر این ترکیب در یک دوره چند ماهه برای رفع چین و چروک پوست تاثیر بسزایی دارد. هر چقدر چین و چروک پوست عمیق تر باشد باید مدت استفاده از این ترکیب را افزایش دهید.

+ برای رفع بوی بد بدن چند قطره از روغن مازو را بر روی پوست ماساژ دهید تا کاملا جذب پوست شود. این عمل را روزانه یک مرتبه انجام دهید. روغن مازو با کاهش فعالیت باکتری ها مانع بد بو شدن بدن می شود.

مراقبت از موها با روغن مازو

روغن مازو یکی از بهترین درمان های طبیعی برای رفع سفیدی موها می باشد. همچنین دارای مواد مغذی مورد نیاز مو و پوست سر می باشد و برای تقویت مو و درمان و پیشگیری از ریزش مو بسیار موثر است.

قبل از استفاده از روغن مازو ابتدا آن را به روش بن ماری گرم کنید. برای اینکار مقداری از روغن را در ظرفی بریزید و در آب جوش قرار دهید. گرم شدن روغن به جذب بهتر آن کمک می کند. تمام پوست سر و ریشه موها را به آن آغشته کنید و چند دقیقه ماساژ دهید. با استفاده از کلاه حمام موها و سر خود را بپوشانید. پس از 1 ساعت سر خود را با یک شامپو ملایم بشویید.

برای درمان سفیدی موها پس از ماساژ موها و پوست سر با روغن مازو، اجازه دهید روغن شب تا صبح بر روی موهای شما باقی بماند. برای تاثیر بهتر هر شب از روغن مازو استفاده کنید.

هشدار

+ قبل از استفاده از این روغن بر روی پوست نواحی حساس ابتدا مقداری از آن را بر روی پوست نواحی دیگر بدن امتحان کنید. پس از 12 تا 24 ساعت در صورت عدم بروز علائم حساسیت زا، میتوانید از آن استفاده کنید.

+ در دوران بارداری و شیردهی با مشورت پزشک مصرف شود.

+ روغن های طبیعی را از محل های مطمئن تهیه کنید.

اشتراک این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *