روغن شاهدانه

روغن

روغن شاهدانه از دانه های کوچک گیاه شاهدانه استخراج می شود. در گذشته از گیاه شاهدانه به عنوان مسکن و ضد درد استفاده می شده است. همچنین 6000 سال قبل از میلاد مسیح، در کشور چین از این روغن برای پخت و پز نیز استفاده می شده است. از مشتقات دیگر گیاه شاهدانه میتوان به مواد مخدری همچون مارجوانا و حشیش اشاره کرد.  وجود ماده تتراهیدروکانابینول در گیاه شاهدانه باعث ایجاد حالت سرخوشی می شود و خاصیت روان گردان دارد. اما روغن این گیاه خاصیت روان گردان ندارد و به صورت گسترده برای سلامت و زیبایی پوست و مو استفاده می شود. 

همچنین این روغن دارای خواص تسکین دهنده درد می باشد; و به صورت موضعی برای تسکین درد نیز استفاده می شود. این خاصیت تسکین دهندگی روغن شاهدانه باعث شده است که برای درمان بی خوابی نیز استفاده شود و به خواب طولانی تر، عمیق و آرام کمک می‌کند. در ادامه به برخی از خواص این روغن و نحوه استفاده از آن می پردازیم. 

مراقبت از پوست با روغن شاهدانه

روغن شاهدانه حاوی مواد مغذی مورد نیاز پوست می باشد و علاوه بر تامین رطوبت و نرمی پوست برای درمان آکنه و جوش پوست نیز استفاده می شود. این روغن حاوی اسیدهای چرب ضروری است و به درمان بیماریهای پوستی و پسوریازیس کمک می‌کند. همچنین از این روغن میتوان به عنوان یک ضد آفتاب طبیعی نیز استفاده کرد. با مصرف مداوم آن آفتاب سوختگی های پوست را نیز درمان کرد. 

+ برای تامین رطوبت و نرمی پوست بدن، پس از هر بار حمام، مقداری از روغن شاهدانه را بر روی پوست صورت و بدن خود ماساژ دهید تا به خوبی جذب پوست شود.  

+ برای درمان جوش و آکنه مقداری از روغن شاهدانه را بر روی پوست تمیز خود ماساژ دهید. این کار را هر روز انجام دهید تا از اثرات معجزه آسای این روغن بهره ببرید. 

+ برای درمان اگزما و پسوریازیس مقداری از این روغن را به مدت 20 دقیقه بر روی محل مورد نظر ماساژ دهید. با تکرار این عمل به مدت سه مرتبه در روز و به صورت مداوم این مشکلات برطرف خواهد شد. 

مراقبت از مو با روغن شاهدانه

روغن شاهدانه برای زیبایی و حفظ سلامت مو استفاده می شود. این روغن حاوی اسیدهای چرب امگا 3، ویتامین ها و پروتئین‌های مورد نیاز مو است. همچنین حاوی اسید گامالینولئیک است که در درمان خشکی مو تاثیر فراوان دارد.  

برای استفاده از خواص این روغن در تقویت مو، میتوانید مقداری از این روغن را بر روی پوست سر و موهای خود ماساژ دهید. پس از گذشت 1 تا 3 ساعت موهای خود را با یک شامپوی ملایم بشویید.  

قبل از استفاده از روغن های طبیعی بر روی سر و موها، با استفاده از روش غیر مستقیم (بن ماری) روغن را گرم کنید. گرما باعث جذب بهتر روغن و تاثیر بیشتر آن می شود. همچنین استفاده از کلاه حمام بعد از ماساژ سر با روغن، به گرم بودن سر و موها کمک میکند و باعث جذب بهتر روغن می شود. 

هشدار 

+ قبل از استفاده مستقیم از روغن شاهدانه بر روی پوست نقاط حساس بدن، مقداری از آن را بر روی پوست نقاط دیگر بدن (پوست داخلی بازو) بمالید. وجود جوش، قرمزی، التهاب، خارش و … در محل مصرف روغن، نشان دهنده حساسیت پوست شما نسبت به روغن می باشد. پس از 12 الی 24 ساعت از زمان استفاده روغن بر روی پوست; در صورت عدم بروز علائم حساسیت زا، میتوانید از روغن استفاده کنید. 

+ از روغن شاهدانه در دوران بارداری و شیردهی با مشورت و اجازه پزشک استفاده کنید. 

+ روغن شاهدانه سرعت لخته شدن خون را کاهش میدهد و مصرف همزمان آن با داروهای رقیق کننده خون، خطر خون ریزی را افزایش میدهد. قبل از عمل‌های جراحی از مصرف این روغن اجتناب کنید و به پزشک خود اطلاع دهید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *