روغن

روغن درخت چای

روغن درخت چای از برگهای درخت ملالوکا استخراج می شود. این درخت بومی استرالیا می باشد و از قرن ها پیش بومیان استرالیا با له کردن برگهای این درخت روغن آن را استخراج میکردند. از این روغن برای درمان سرماخوردگی و زخم ها استفاده فراوان می شده است. امروزه میتوان این روغن را با خلوص 100 درصد استخراج کرد. انواع ناخالص این روغن با درصد خلوص 5 تا 50 درصد برای زیبایی و مراقبت از پوست در بازار موجود است. این روغن حاوی ماده ترپینن-4-اول می باشد که در از بین بردن باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها تاثیر مهمی دارد. همچنین این ماده باعث افزایش فعالیت گلبولهای سفید در بدن می شود و مقاومت بدن را افزایش میدهد. روغن درخت چای به عنوان یک درمان خانگی برای بهبود مشکلات پوستی نیز شناخته شده است. در ادامه به برخی از استفاده ها و فواید این روغن بی نظیر اشاره میکنیم.

روغن درخت چای، ضد عفونی کننده طبیعی

این روغن خواص ضدعفونی کنندگی بسیاری دارد و چند نوع باکتری و ویروس بیماری زا را ازبین میبرد. از این رو میتوان از این روغن برای تهیه یک ضدعفونی کننده طبیعی برای دستها استفاده کرد.

10 قطره اسانس اسطوخدوس، 30 قطره روغن درخت چای، یک چهارم قاشق چای خوری ویتامین E را در یک ظرف شیشه ای با هم مخلوط کنید. سپس یک قاشق غذاخوری عصاره فندق و 250 گرم ژل 100 درص خالص آلوئه ورا را نیز به آنها اضافه و به خوبی با هم مخلوط کنید. ترکیب بدست آمده را در ظرف کوچک شیشه ای بریزید و برای ضد عفونی دستها از آن استفاده کنید.

درمان اکنه و جوش با روغن درخت چای

روغن درخت چای یکی از روغن های طبیعی است که دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی قوی می باشد. این خواص باعث شده است که از آن برای درمان جوش و آکنه استفاده‌های فراوان شود.

به دو قاشق غذاخوری عسل، 5 قطره روغن درخت چای اضافه و مواد را به خوبی با هم ترکیب کنید. مقداری از ترکیب را بر روی پوست تمیز صورت بمالید و پس از 5 دقیقه با آب ولرم بشویید. یک مرتبه در هفته از این ترکیب استفاده کنید.

درمان اگزما و پسوریازیس

خواص ضدالتهابی روغن درخت چای به درمان انواع التهاب های پوستی از جمله اگزما و پسوریازیس کمک میکند.

به پنج قطره روغن درخت چای، یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل و پنج قطره روغن اسطوخدوس اضافه کنید. روزانه مقداری از ترکیب به دست آمده را بر روی نواحی دارای اگزما و پسوریازیس بمالید. پس از 15 دقیقه با آب ولرم بشویید. در هنگام استفاده از روغن های طبیعی برای درمان مشکلات پوستی، استفاده مداوم و مستمر  یک نکته مهم می باشد. تداوم استفاده در یک بازه حداقل 3 ماهه به تاثیر بیشتر این روغن ها کمک میکند.

پاک کننده آرایش

با ترکیب دو قاشق غذاخوری روغن زیتون و 10 قطره روغن درخت چای میتوانید یک پاک کننده آرایش طبیعی بسازید. برای پاک کردن آرایش مقداری از ترکیب را بر روی یک توپ پنبه ای بریزید و آرایش صورت خود را پاک کنید. آرایش

سپس پوست خود را با آب ولرم بشویید و از یک مرطوب کننده برای تامین رطوبت پوست استفاده کنید.

از بین بردن بوی بد بدن

برای از بین بردن بوی بد عرق زیر بغل می توان از خواص ضد باکتریایی آن استقاده کرد. هنگامی که ترشحات غده های عرق با باکتری های روی پوست بدن ترکیب می شوند بوی بدی به وجود می آید. این روغن با از بین بردن باکتری های پوست از ایجاد این بوی بد جلوگیری میکند.

پنج قطره روغن درخت چای را با یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل، نصف قاشق عذاخوری جوش شیرین و چند قطره آبلیموی طبیعی ترکیب کنید. ترکیب به دست امده یک دئودورانت طبیعی برای رفع بوی بد بدن می باشد.

هشدار

قبل از استفاده از آن بر روی پوست صورت، مقداری از آن را برروی پوست نواحی دیگر بدن بمالید. پس از 24 ساعت و درصورت عدم بروز علائم حساسیت زا از این روغن استفاده کنید.

اااا

اشتراک این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *