روغن

روغن زرده تخم مرغ

روغن زرده تخم مرغ همانطور که از اسمش پیداست از زرده تخم مرغ استخراج می شود. این روغن یکی از روغن های طبیعی پرکاربرد در محصولات زیبایی و سلامت پوست و مو می باشد. سازندگان محصولات آرایشی و بهداشتی از این روغن در تولید محصولات مختلف زیبایی و مراقبتی استفاده میکنند. روغن زرده تخم مرغ دارای ترکیباتی مانند لسیتین ها، تری گلیسیریدها، کلسترول، بیوتین، گزانتوفیل و … می باشد. خواص این روغن به گونه ای است که باعث حساسیت و آلرژی نمی شود و اشخاصی هم که به تخم مرغ حساسیت دارند میتوانند از این روغن استفاده کنند. در طب سنتی چین از این روغن برای درمان سوختگی، اگزما، زخم های دهان، رفع زخم، درمان کچلی و … استفاده می شده است. در ادامه به برخی از خواص و روشهای استفاده از این روغن شگفت انگیز برای مراقبت از مو و پوست اشاره می کنیم.

مراقبت از مو روغن زرده تخم مرغ

یکی از پرطرفدارترین مواد طبیعی برای مراقبت از مو زرده تخم مرغ می باشد و از گذشته های دور برای درمان مشکلات مو از آن استفاده می شده است. روغن زرده تخم مرغ دارای خواص تخم مرغ است. این روغن با داشتن مواد مغذی مورد نیاز مو و پوست سر به درمان شوره سر و ریزش مو کمک بسیاری میکند. همچنین وجود عنصر روی در این روغن باعث افزایش رشد مو می شود. این روغن طبع گرم دارد و باعث بهبود گردش خون و غذا رسانی به موها می شود. از دیگر مواد موجود در این روغن میتوان به فولیک اسید (ویتامین ب 9) اشاره کرد. فولیک اسید باعث افزایش استحکام و قوی شدن تارهای مو می شود. خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی این روغن فولیکول مو را در برابر عوامل محیطی کمک میکند.

درمان ریزش مو

به یک قاشق غذاخوری روغن زرده تخم مرغ و یک قاشق غذاخوری روغن زیتون، آب یک پیاز را اضافه کنید. پس از اینکه مواد را به خوبی با هم ترکیب کردید، مقداری از آن را بر روی پوست سر و ساقه موها به مدت 5 دقیقه ماساژ دهید. سپس موهای خود را با کلاه حمام بپوشانید. پس از گذشت 3 ساعت موهای خود را بایک شامپوی ملایم بشویید. برای گرفتن آب پیاز، یک پیاز را رنده کنید و در یک پارچه نخی بریزید و با فشردن آن در یک ظرف کوچک آب پیاز را جداکنید.

درمان شوره سر

برای استفاده از خواص درمانی روغن زرده تخم مرغ در رفع شوره سر، یک قاشق غذاخوری از آن را با همین مقدار روغن درخت چای مخلوط کنید. ترکیب بدست آمده را بر روی پوست سر و ساقه موها ماساژ دهید. پس از 3 ساعت موهای خود را با آب ولرم و یک شامپوی مناسب بشویید. گرم کردن روغن قبل از ماساژ بر روی سر باعث جذب بهتر و تاثیر بیشتر آن می شود. برای گرم کردن روغن از روش بن ماری استفاده کنید.

مرطوب کننده مو

برای تامین رطوبت مورد نیاز موها یک قاشق غذاخوری روغن زرده تخم مرغ را به یک قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا اضافه کنید. ترکیب بدست آمده را بر روی موها ماساژ دهید. پس از دو ساعت موهای خود را بشویید و اجازه دهید به صورت طبیعی خشک شود.

مراقبت از پوست با روغن زرده تخم مرغ

این روغن تاثیر فوق العاده ای در کاهش جای زخم دارد. همچنین باعث کاهش چین و چروک پوست شده  و در جوانسازی پوست موثر است. این روغن با تامین رطوبت و آبرسانی پوست باعث شادابی و طراوت پوست می شود. خاصیت ضد باکتریای روغن زرده تخم مرغ باعث درمان جوش و اکنه پوست می شود. همچنین این روغن در درمان اگزما و آفتاب سوختگی نیز موثر می باشد.

هر روز به مدت 5 دقیقه، مقداری از روغن را بر روی پوست ماساژ دهید و پس از 3 ساعت صورت خود را بشویید. قبل از استفاده از روغن پوست خود را از آلودگی ها و مواد آرایشی پاک کنید.

اااا

اشتراک این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *