روغن

روغن زیره

روغن زیره از دانه های گیاه زیره به دست می آید. به طور کلی دو نوع زیره سبز و سیاه وجود دارد. زیره سبز با نام زیره ایرانی نیز شناخته می شود. زیره به صورت خودرو در کشورهای افغانستان، تاجیکستان، مصر، هند، کوبا، سوریه، مکزیک، شیلی، ایران و … می روید. گیاه زیره شبیه بوته هویج می باشد و ارتفاعی حدود 50 سانتی متر دارد. دانه زیره معطر و ضد نفخ است و خواص بی شماری در طب سنتی و همچنین سلامت و زیبایی پوست دارد. روغن زیره حاوی مواد مغذی و خواص درمانی زیره می باشد. کلسیم، آهن، مس، منگنز، منیزیوم و پتاسیوم از جمله مواد معدنی این روغن می باشد. در ادامه به برخی از خواص این روغن بی نظیر اشاره می کنیم.

روغن زیره برای کاهش وزن

یکی از خواص بی نظیر روغن زیره کمک به کاهش وزن می باشد. علاوه بر مصرف خوراکی، استفاده از این روغن به صورت موضعی نیز در کاهش وزن بسیار موثر است. قبل از شروع ورزش، مقداری از این روغن را بر روی موضع مورد نظر ماساژ دهید. مصرف منظم این روغن به همراه ورزش باعث افزایش کاهش وزن می شود.

افزایش شیردهی با روغن زیره

مصرف روغن زیره به همراه عسل باعث افزایش تولید شیر مادران در دروان شیردهی می شود. علاوه بر افزایش شیر مصرف این مخلوط باعث بهبود کیفیت و کمیت شیر می شود. همچنین خواص ضد نفخ روغن زیره از نفخ و سوء هاضمه کودک نیز جلوگیری میکند.

درمان گرفتگی و انقباض عضلات

مصرف روغن زیره به صورت موضعی بر روی عضلاتی که دارای گرفتگی و انقباض است باعث درمان و کاهش درد عضلات می شود. مقداری از این روغن را بر روی پوست موضع مورد نظر ماساژ دهید. پس از این که روغن به خوبی جذب شد، یک پارچه نخی نرم را بر روی عضلات قرار دهید. سپس با یک کیسه آب گرم موضع را گرم کنید. گرما به جذب و تاثیر بیشتر روغن کمک میکند و روند درمان انقباضات عضلات را تسریع می دهد.

جوان سازی پوست با روغن زیره

روغن زیره حاوی مواد معدنی متفاوت، ویتامین های ضروری و آنتی اکسیدان‌های فعال می باشد. وجود این ترکیبات باعث شده است این روغن به رشد و سلامت سلولهای پوست کمک کند. ماساژ روغن زیره بر روی پوست، عوامل آسیب زا را مهار و باعث پاکسازی پوست می شود. همچنین ماساژ این روغن به افزایش گردش خون کمک میکند و به جوانسازی پوست کمک می کند.

پوست خود را از آلودگی ها و مواد آرایشی پاک کنید. مقداری از روغن زیره را با استفاده از نوک انگشتان بر روی پوست خود ماساژ دهید.

روشن کنندگی پوست

روغن زیره حاوی انواع مواد مغذی مورد نیاز سلول های پوست است. زمانی که نحوه تغذیه سلول های پوست بهبود پیدا میکند، قسمت های آسیب دیده و آثار جوش و زخم روی پوست، ترمیم می شود. این روغن با خواص آنتی اکسیدانی خود تمام نیاز های پوست را برطرف میکند. استفاده منظم و مداوم از این روغن در یک بازه حداقل 3 ماهه باعث روشن شدن پوست می شود. همچنین رطوبت مورد نیاز پوست را تامین کرده و باعث نرمی آن می شود.

برای استفاده از خواص این روغن مقدار از آن را بر روی پوست خود با حرکات دورانی ماساژ دهید، تا به خوبی جذب پوست شود.

رفع تیرگی دور چشم

خواص شگفت انگیز این روغن باعث رفع تیرگی دور چشم می شود. مقداری از این روغن را با استفاده از نوک انگشت وسط با ضربات آرام بر روی پوست ناحیه دور چشم بمالید. پوست ناحیه اطراف چشم از نازک ترین و حساسترین قسمت های پوست بدن می باشد. روغن را با ضربات آرام و از داخل چشم به سمت بیرون ماساژ دهید. از ورود روغن به داخل چشم جلوگیری کنید.

اشتراک این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *