روغن

روغن آمُله

روغن آمُله  از میوه آمُله  یا انگور فرنگی هندی استخراج می شود. میوه آمُله  که با نام های آملا یا املج نیز شناخته می شود، بومی هند و خاورمیانه می باشد. این درخت در نواحی از سیستان و بلوچستان نیز رشد می کند. آمُله  از لحاظ ظاهری شبیه آلو می باشد و طعمی تلخ و گس دارد. این میوه سرشار از ویتامین C است. روغن آمُله  درای مواد مغذی و خواص میوه آمُله  می باشد و از گذشته برای تقویت موی سر و پوست صورت استفاده می شده است.

مردم هندوستان در مراسم های مذهبی خود از این روغن برای تقویت موی سر استفاده می کنند. این روغن باعث تیرگی و درخشندگی موها می شود. از گذشته های دور در ایران از این روغن برای تقویت ریش و سبیل نیز استفاده می شده است. در ادامه به برخی از خواص این روغن اشاره می شود.

مراقبت از پوست با روغن آمُله

روغن آمُله  سرشار از ویتامین C و آنتی اکسیدان ها است. این مواد مغذی موجود در روغن آمُله  باعث افزایش کلاژن سازی پوست می شود. با افزایش سن میزان تولید کلاژن در پوست کاهش می یابد و در نتیجه باعث ایجاد چین و چروک پوست می شود. افزایش کلاژن پوست به بسته شدن منافذ پوست نیز کمک میکند. همچنین این روغن باعث رفع تیرگی های پوست و لایه برداری آن نیز می شود.

برای استفاده از خواص روغن آمُله  مقداری از آن را بر روی پوست تمیز خود بمالید. با نوک انگشتان و با حرکات دایره ای روغن را بر روی پوست ماساژ دهید تا جذب شود. با استفاده از پنیه میتوانید میزان روغن اضافی را از روی پوست حذف کنید. پس از سه ساعت پوست خود را با آب ولرم بشویید.

مراقبت از مو با روغن آمُله

روغن آمُله  یکی از روغنهای طبیعی است که به صورت گسترده برای تقویت و رفع مشکلات گوناگون مو استفاده می شود. استفاده مداوم و مستمر از این روغن کمک بسزایی به تقویت و افزایش ضخامت مو می کند. روغن آمُله  به عنوان مرطوب کننده موها عمل میکند و باعث نرمی و حالت دهند‌گی موها می شود. استفاده مداوم از این روغن از سفیدی  موها نیز پیشگیری و به تیرگی و درخشندگی آنها نیز کمک میکند.

هر شب قبل از خواب چند قطره از روغن آمُله  را بر روی پوست سر و ریشه موها ماساژ دهید. قبل از استفاده از روغن بر روی پوست سر، آن را گرم کنید. برای گرم کردن روغن، مقداری از آن را در ظرف کوچکی ریخته و در ظرف آب در حال جوش قرار دهید. به این روش گرم کردن روغن، روش گرمای غیر مستقیم یا بن ماری می گویند. گرما به جذب بهتر روغن کمک می‌کند و تاثیر آن را افزایش می دهد. پس از اینکه تمام پوست سر و موها به روغن آغشته شد با یک کلاه حمام، سر خود را بپوشانید. کلاه حمام باعث گرم ماندن سر و موها می شود و به جذب روغن و تاثیر بهتر آن کمک می‌کند. صبح روز بعد موهای خود را با یک شامپوی مناسب بشویید.

تقویت ریش با روغن آمُله

روغن آمُله حاوی مواد مغذی مورد نیاز ریش می باشد و به تقویت و ضخیم شدن تارهای آنها کمک میکند.

برای استفاده از خواص این روغن ابتدا ریش خود را تمیز کند و قبل از خواب مقداری از این روغن را پس از گرم کردن بر روی ریشه و ساقه ریش ماساژ دهید. اجازه دهید روغن تا صبح بر روی ریش بماند.

هشدار

در حال حاضر از عوارض جانبی روغن آمُله  اطلاعاتی در دست نیست. به طورکلی در مرحله اول استفاده از روغن های طبیعی، از استعمال آنها بر روی پوست نواحی حساس بدن جلوگیری کنید. میتوانید مقداری از روغن را بر روی پوست داخلی بازو بمالید. پس از 24 ساعت و در صورت عدم بروز علائم حساسیت زا مانند قرمزی، خارش، جوش های ریز، التهاب و … می توانید از روغن استفاده کنید.

اشتراک این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *