روغن

روغن اسپند

روغن اسپند یا اسفند از دانه های گیاه اسپند استخراج می شود. این گیاه دارای خواص بیشماری است و از گذشته های دور در طب سنتی کاربردهای فراوانی داشته است. این گیاه خودرو در اکثر خانه های ایرانی وجود دارد و به عنوان ضدعفونی کننده و چشم زخم استفاده می شود.  روغن اسپند نیز دارای خواص بیشمار گیاه اسپند می باشد. این روغن دارای خواص التیام بخش و درمان کننده اگزما است. همچنین نتایج تحقیقات آزمایشگاهی نشان دهنده خواص ضد میکروبی روغن اسپند می باشد. در ادامه به برخی از خواص این روغن بی نظیر اشاره می کنیم.

درمان دردها و التهاب‌های مفصلی با روغن اسپند

روغن اسپند دارای طبع گرم می باشد و در نتیجه میتوان از آن برای درمان و کاهش درد و التهاب مفاصل استفاده کرد.

مقداری از روغن اسپند را بر روی موضع مورد نظر به صورت دورانی ماساژ دهید تا کامل جذب پوست شود. سپس با یک پارچه نخی آن را بپوشانید و یک کیسه آب گرم بر روی آن قرار دهید. گرما باعث جذب بهتر و افزایش تاثیر روغن می شود.

درمان پرش اعضای بدن با روغن اسپند

به پرش غیرارادی اعضای بدن در هنگام خواب جهش هیپنیک یا یک پرش خواب شبانه می گویند. این انقباضات عضلانی غیر ارادی به راحتی باعث اختلال خواب می شوند. حدود 70 درصد افراد در هر سن و جنسی ممکن است پرش هیپنیک را تجربه کنند. عادات نامناسب خواب، اضطراب، ورزش بیش از حد و مواد محرک از جمله علت‌هایی هستند که باعث پرش‌های هیپنیک می شوند. ماساژ روغن اسپند بر روی اعضای بدن به بهبود این اختلال کمک میکند.

مراقبت از مو با روغن اسپند

روغن اسپند دارای خواص بیشمار بر روی موها می باشد . این روغن به مشکی کردن موها کمک میکند. یکی دیگر از خواص این روغن درمان شپش می باشد. همچنین این روغن دارای خواص ضد میکروبی و ضد قارچی است و به رفع خارش پوست و شوره سر کمک میکند.

برای استفاده از خواص بی نظیر این روغن، مقداری از آن را بر روی پوست سر و موها ماساژ دهید. برای تاثیر بیشتر بهتر است قبل از استفاده روغن را با روش غیرمستقیم (بن ماری) گرم کنید. با استفاده از نوک انگشتان روغن را بر روی پوست سر به مدت 5 دقیقه ماساژ دهید. ماساژ سر باعث خون رسانی بهتر سلول های پوست می شود. افزایش خون رسانی به تغذیه بهتر فولیکول های مو کمک میکند و از ریزش موها جلوگیری میکند. پس از اینکه تمام پوست سر به روغن آغشته شد با کلاه حمام سر خود را بپوسانید. صبح روز بعد موهای خود را بشویید.

مراقبت از پوست با روغن اسپند

خواص ضد التهابی روغن اسپند به درمان التهاب های پوستی مانند خارش و قرمزی پوست کمک میکند. همچنین این روغن در درمان اگزما و ترک های پوستی موثر است.

مقداری از روغن را با نوک انگشتان و حرکات دورانی بر روی پوست تمیز خود ماساژ دهید.  در درمان ترکهای پوستی استفاده مداوم و منظم از روغن ضروری است. همچنین اگر قبل از انجام حرکتهای ورزشی از این روغن استفاده شود، تاثیر آن افزایش می یابد.

درمان گوش درد

روغن اسپند مانند روغن زیتون و روغن میخک سرشار از ویتامین E و خواص ضد میکروبی است و در تسکین و درمان درد گوش موثر است.  معمولا کودکان دچار گوش درد می شوند اما بزرگسالان هم به دلایلی مانند عفونت گوش یا صدمه دچار این بیماری می شوند. برای درمان این بیماری می توانید با استفاده از قطره چکان چند قطره از روغن اسپند را به درون گوش بچکانید.

هشدار

+ استفاده از آن در دوران بارداری ممکن است باعث سقط جنین شود. بنابراین استفاده از آن در دوران شیردهی و بارداری توصیه نمی شود.

+ استفاده زیاد از این روغن ممکن است باعث عوارضی چون تهوع و سر درد شود.

+ این روغن به دلیل طبع گرمی که دارد برای افراد گرم مزاج توصیه نمی شود.

+ قبل از استفاده مستقیم از روغن های طبیعی بر روی پوست نواحی حساس بدن،مقداری از آن را بر روی پوست داخلی بازو بمالید. در صورت عدم بروز علائم حساسیت زا پس از 24 ساعت، میتوانید از این روغن استفاده کنید.

اشتراک این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *