روغن

روغن اکالیپتوس

روغن اکالیپتوس از برگهای تازه درخت اکالیپتوس استخراج می شود. این درخت بومی استرالیا است و در حال حاضر در نقاط مختلف جهان رشد می کند. روغن اکالیپتوس دارای ترکیبی به نام اکالیپتول (سینئول) است که باعث خواص ضد میکروبی آن می شود. از این روغن در انواع پمادها، اسپری های تنفسی، کرم‌های ضد جوش و دهان شویه استفاده می شود. از روغن اکالیپتوس در موارد گوناگون به روشهای خوراکی، استنشاقی و موضعی استفاده می شود. در ادامه قصد داریم به برخی از خواص و نحوه استفاده از این روغن بی نظیر بپردازیم.

درمان سردردهای میگرنی با روغن اکالیپتوس

یکی از بهترین روش ها برای درمان میگرن استفاده از روغن اکالیپتوس می باشد. از خاصیت ضد التهابی و خلط آور این روغن برای درمان بیماری های گوناگونی استفاده می شود.

چند قطره از این روغن را در یک ظرف آب داغ بریزید و 10 دقیقه بخار آن را استنشاق کنید. میتوانید از دستگاه های بخارساز نیز استفاده کنید.

در هنگام سرماخوردگی نیز میتوانید چند قطره از این روغن را بر روی یک دستمال تمیز بریزید و آن را استنشاق کنید. این کار باعث از بین رفتن گرفتگی بینی شما می شود.

درمان تب با روغن اکالیپتوس

یکی از خواص فوق العاده دیگر روغن اکالیپتوس درمان تب می باشد. بومیان استرالیا از زمان های گذشته از اکالیپتوس به عنوان تب بر استفاده میکردند. استفاده از این روغن در درمان تب، یکی از کم عارضه‌ترین روشهای درمانی محسوب می شود.

برای استفاده از این خاصیت روغن اکالیپتوس چند قطره از آن را بر روی یک دستمال مرطوب بریزید و مدت کوتاهی بر روی پیشانی قرار دهید. در طول یک ساعت چند مرتبه این کار را تکرار کنید.

تسکین التهاب ها و دردهای عضلانی با روغن اکالیپتوس

خواص ضد التهابی و تسکین دهندگی روغن اکالیپتوس به التیام ماهیچه های دردناک کمک میکند. این روغن با بزرگ کردن سلول ها به بهبود گردش خون در عضلات کمک میکند.

مقداری از این روغن را بر روی محل مورد نظر به مدت 5 دقیقه ماساژ دهید. سپس یک پارچه نخی را بر روی محل مورد نظر قرار دهید و یک کیسه آب گرم را بر روی آن بگذارید. گرما باعث جذب بهتر روغن و افزایش خواص درمانی آن می شود.

مراقبت از پوست

از آن در درمان التهاب های پوستی، اگزما، بیماری های قارچی مزمن، جوش‌های صورت و بدن و همچنین به عنوان مرطوب کننده پوست استفاده می شود.

میتوانید مقدار برابر از این روغن را با روغن نارگیل یا زیتون مخلوط کنید و این کار خواص روغن اکالیپتوس و روغن‌های زیتون یا نارگیل را تقویت می کند. مقداری از ترکیب به دست آمده را بر روی محل مورد نظر ماساژ دهید. روزانه این کار را تکرار کنید تا پس از مدتی علائم بیماری ها رفع شود.

مراقبت از مو

روغن اکالیپتوس دارای خواص آفت کشی و ضد قارچی می باشد. این خواص باعث از بین بردن آلودگی های فولیکول مو می شود. درمان شوره سر، خارش پوست سر و پسوریازیس با استفاده مداوم از این روغن درمان می شوند. این روغن باعث افزایش جریان خون در سلول های پوست سر می‌شود  و موها را تقویت می کند.


چند قطره از روغن اکالیپتوس را به یک یا دو قاشق روغن نارگیل یا زیتون اضافه کنید. ترکیب بدست آمده را قبل از استفاده با روش بن ماری گرم کنید. مقداری از ترکیب را بر روی پوست سر ماساژ دهید. هنگامی که پوست سر و ریشه موها به روغن آغشته شد با استفاده از کلاه حمام موهای خود را بپوشانید. کلاه حمام با گرم نگه داشتن سر به جذب بهتر روغن و تاثیر بیشتر آن کمک میکند.

هشدار

قبل از استعمال روغن بر روی پوست صورت، مقداری از آن را بر روی پوست داخلی بازو بمالید. در صورت عدم بروز علائم حساسیت‌زا می توانید از روغن بر روی پوست صورت استفاده کنید.

اشتراک این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *