روغن

روغن آلوئه ورا

روغن آلوئه ورا به طور مستقیم از گیاه آلوئه ورا استخراج نمی شود. این روغن از مخلوط کردن ژل طبیعی آلوئه ورا با یک روغن حامل به دست می آید. تعدادی از روغن های ضروری قابلیت نفوذ به لایه های زیرین پوست را ندارند. برای رفع این مشکل میتوان این روغن های ضروری را در روغن های دیگر حل و رقیق کرده؛ بدین طریق امکان نفوذ به لایه های زیرین پوست برای این روغن های ضروری فراهم می شود.

به روغن هایی که به جذب و نفوذ روغن های دیگر به لایه های زیرین پوست کمک میکنند روغن های حامل و یا روغن های پایه می گویند. روغن نارگیل، جوجوبا، هسته زردآلو، بادام شیرین، هسته انگور، آرگان و … از جمله روغن های حامل می باشند. روغن نارگیل یکی از روغن های حامل است که برای تولید روغن آلوئه ورا استفاده می شود.

همچنین شامل اسیدهای آمینه ضروری، مواد معدنی مانند مس،منیزیم، پتاسیم و…، ویتامین های C، E،  B1، B2  و B6 می باشد. از جمله کاربردهای این روغن میتوان به درمان بیماریهای پوستی مزمن، کبودی، زخم، سوختگی، یبوست و درمان مشکلات مو اشاره کرد. در ادامه به خواص بیشتر این روغن بی نظیر اشاره می کنیم.

مراقبت از پوست با روغن آلوئه ورا

روغن آلوئه ورا به طور گسترده برای تامین رطوبت و حفظ شادابی پوست استفاده می شود. این روغن حاوری ماده آلوئسین است. آلوئسین از تولید ملانین (رنگدانه) جلوگیری کرده و باعث روشن شدن پوست می شود. اشعه های مضر UV باعث ایجاد تغییر رنگ و لک های پوستی می شوند. مصرف مداوم آن در کاهش این لک ها مؤثر است. وجود روغن نارگیل به عنوان روغن حامل، باعث روشن تر شدن پوست می شود. برای از بین بردن ترکهای پوستی نیز میتوانید به صورت مداوم از این روغن استفاده کنید.

هر شب مقداری از روغن آلوئه ورا را با استفاده از نوک انگشتان بر روی پوست تمیز خود ماساژ دهید. صبح روز بعد با آب ولرم صورت خود را بشویید. اگر پوست شما چرب است بازه زمانی استفاده از روغن را افزایش دهید.

روغن آلوئه ورا، ضد نیش حشرات

با تهیه روغن آلوئه ورا با روغن حامل زیتون میتوان به عنوان ماده دفع کننده حشرات استفاده کرد. بسته به حساسیت فرد میتوان درصد ژل آلوئه ورا به روغن زیتون را تغییر داد. مقداری از این روغن را قبل از قرار گرفتن در معرض نیش حشرات بر روی پوست خود بمالید. این روغن علاوه بر حفاظت از پوست به تغذیه پوست نیز کمک میکند.

مراقبت از مو با روغن آلوئه ورا

 استفاده منظم و دوره ای از روغن آلوئه ورا بر روی موها یکی از روشهای درمانی برای افزایش رشد و تقویت موها می باشد. این روغن با نفوذ به عمق فولیکول های پوست باعث تامین رطوبت موها می شود. اشخاصی که دارای موهای خشک و شکننده هستند میتوانند به صورت مداوم از این روغن استفاده کنند و از طراوت و شادابی موهای خود لذت ببرند.

برای استفاده از خواص این روغن بهتر است قبل از حمام مقداری از آن را بر روی پوست سر و ریشه و ساقه موها ماساژ دهید. پس از اینکه تمام سطح پوست و موهای شما به روغن آغشته شد با یک کلاه حمام موهای خود را بپوشانید. پس از گذشت یک ساعت موهای خود را با یک شامپوی مناسب بشویید.

نرم کننده موهای فر

اغلب افرادی که دارای موهای فر هستند از پف کردن موهای خود احساس ناراحتی می‌کنند. این روغن در رفع این مشکل بسیار تاثیرگذار است. بعد از استحمام موهای خود را به خوبی خشک کنید. مقداری از این روغن را بر روی دستهای خود بریزید. با فرو بردن انگشتان در بین موها و حرکت از بالا به پایین تمام قسمت های موها را به این روغن آغشته کنید. چند مرتبه این کار را انجام دهید تا تمام سطح موها به روغن آغشته شود. از آغشته شدن میزان زیاد روغن به موها و همچنین آغشته شدن پوست سر به آن جلوگیری کنید.

اشتراک این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *