روغن شترمرغ

روغن

یکی از بی‌نظیر ترین روغن های طبیعی روغن شترمرغ می باشد. این روغن که از فرآورده های جانبی شتر مرغ می باشد. این روغن از سال‌های پیش توسط مردم مصر، روم و آفریقا استفاده می شده است. روغن شترمرغ دارای کاربردهای آرایشی است و بصورت موضعی بر روی پوست استفاده می شود. این روغن از چربی گوشت شتر مرغ تهیه می شود. ویتامین های A و E از جمله مواد مغذی این روغن شگفت انگیز هستند.

بدن انسان قادر به ساختن اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 نمی باشد. این اسیدهای ضروری باید از بیرون جذب بدن گردد. مصرف این اسیدهای چرب برای بدن ضروری است و کمبود آن باعث ضایعات کلیوی و اختلالات شدید می شود. به این قبیل اسیدهای چرب، اسیدهای چرب ضروری می گویند. روغن شترمرغ یک منبع غنی از اسیدهای چرب امگا 3، امگا 6 و امگا 9 می باشد. این روغن از زمان‌های دور برای درمان بیماری‌های پوستی مانند اگزما، پسوریازیس، درماتیت و … استفاده می شده است. امروزه از این روغن علاوه بر درمان بیماری ها در پخت و پز نیز استفاده می شود. در ادامه به بیان برخی از خواص و کاربردهای روغن شترمرغ می‌پردازیم.

مراقبت از پوست با استفاده از روغن شترمرغ

روغن شترمرغ از لحاظ ساختاری، مشابه با پوست انسان می باشد. دمای ذوب این روغن پایین است و به سرعت جذب پوست می شود و آن را چرب نمی‌کند. همچنین باعث بسته شدن منافذ پوست نیز نمی شود. این روغن غنی از اکسیژن است و باعث افزایش گردش جریان خود در محل مورد استفاده می شود. افزایش جریان خون به بهبود تغذیه سلول های پوستی کمک میکند و باعث شادابی پوست می شود. این ویژگی ها باعث شده است که شرکت های تولید کننده محصولات آرایشی و بهداشتی از این روغن بی نظیر استفاده کنند.

+ درمان خشکی پوست

خشکی پوست یکی از مشکلات رایج پوستی می باشد. معمولا افرادی که از این مشکل رنج می برند پس از استحمام دچار خارش پوست می شوند. پس از هر بار استحمام؛ مقداری از روغن شترمرغ را بر روی نواحی دارای خشکی پوست ماساژ دهید. این روغن به سرعت جذب پوست می شود و به مدت طولانی پوست را مرطوب نگه می‌دارد

+ درمان جوش و آکنه

روغن شترمرغ قارچهایی که بر روی سطح پوست رشد میکنند را از بین میبرد. از بین رفتن قارچها با پاکسازی سطح پوست و درمان جوش و آکنه، سلولهای پوستی را احیاء میکند.

روش مصرف

هر روز به مدت 1 دقیقه ،مقداری از این روغن را بر روی پوست تمیز خود ماساژ دهید. برای درمان جوش و آکنه به مدت یک یا دو هفته این کار را انجام دهید. برای درمان لکه های پوستی بازه‌ زمانی استفاده را افزایش دهید.

+ درمان زخم های پوستی و سوختگی های سطحی

روغن شترمرغ دارای خواص درمانی در رفع التهابات و تسکین مشکلات پوستی است. این روغن همچنین روند بهبود زخم های پوستی را نیز افزایش می دهد. در مدت زمان یک هفته، روزی سه مرتبه مقداری از این روغن را بر روی محل مورد نظر ماساژ دهید.

مراقبت از مو با استفاده از روغن شترمرغ

روغن شترمرغ به سرعت جذب لایه های عمیق پوست می شود و رشد موها را تحریک می کند. درصد بالای اکسیژن این روغن باعث افزایش گردش خون در پوست و تغذیه بهتر فولیکول های مو می شود. با تقویت فولیکول های مو از ریزش موها جلوگیری می شود.

روش مصرف

هر روز مقداری از روغن شترمرغ را با روش غیر مستقیم (بن ماری) گرم کنید. مقداری از روغن را بر روی پوست سر و ریشه موها ماساژ دهید. پس از آغشته شدن کل پوست سر و موها به روغن، با استفاده از کلاه حمام سر خود را بپوشانید. پس از گذشت سه ساعت موهای خود را بشویید.

هشدار

قبل از استفاده از روغن های طبیعی بر روی پوست صورت؛ ابتدا جهت بررسی حساسیت پوستی تست کنید. برای این کار مقداری از آن را بر روی پوست داخلی بازو بمالید. در صورت عدم بروز علائم حساسیت زا پس از گذشت 24 ساعت میتونید از آن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *