روغن ترخون و خواص شگفت انگیز آن

روغن

ترخون گیاهی چند ساله و پایا از خانواده آفتابگردان است. این گیاه سرشار از آهن، کلسیم، منیزیم، منگنز، پتاسیم و ویتامین های A و C است. گیاه ترخون دارای مصرف خوراکی است و در پخت و پز استفاده می شود. همچنین این گیاه از قدیم دارای مصرف پزشکی بوده است. درمان دردهای شکمی و افزایش اشتها از موارد استفاده آن می باشد. همچنین از دم کرده این گیاه برای آرامش و رفع خستگی استفاده می شود. این دم کرده برای مصرف افراد بیش فعال توصیه می شود. روغن ترخون نیز دارای خواص بیشمار گیاه ترخون می باشد.

این روغن با روش تقطیر با بخار آب از برگ و گل های گیاه ترخون استخراج می شود. روغن دارای بوی تند و معطر است و بوی بد بدن را از بین می برد. یکی از مهم ترین خواص آن خاصیت کرم کشی آن می‌باشد. روغن ترخون برای از بین بردن کرم های گرد و نواری روده مناسب می باشد. اما این روغن به دلیل سمی بودن مصرف خوراکی ندارد.  در ادامه به برخی از خواص این روغن شگفت انگیز اشاره می کنیم.

تسکین درد مفاصل و رماتیسم با روغن ترخون

رماتیسم به علت گردش خون نامناسب ایجاد می شود. گردش خون نامناسب باعث تجمع مواد سمی مانند اوریک اسید در اندامهایی مانند دست و پا می‌شود. روغن ترخون دارای خاصیت تسکین دهندگی درد می باشد و همچنین جریان خون را افزایش می دهد. افزایش جریان خون باعث گرم شدن محل درد می شود. همچنین این روغن از تجمع اسید اوریک در مفاصل نیز جلوگیری میکند. این روغن با تحریک دفع ادرار و مدفوع به سم زدایی بدن کمک میکند.

روش مصرف:

در هنگام درد مفاصل مقداری از روغن ترخون را بر روی نواحی دارای درد ماساژ دهید. ماساژ به جذب بهتر آن کمک می‌کند. برای تاثیر بیشتر میتوانید یک پارچه نخی بر روی محل دردقرار دهید. با استفاده از یک کیسه آب گرم یا یک حوله گرم محل را گرم نگه دارید. گرما به جذب بهتر روغن و تاثیر بیشتر آن کمک می کند.

آروماتراپی با استفاده از روغن ترخون

به استفاده از روغن های معطر برای کاربردهای درمانی آروماتراپی می گویند. استشمام عطر روغن ‌های اسانسی و استفاده از خواص ضدعفونی کنندگی آنها از جمله روشهای آرواماتراپی می باشد. همچنین از آنها برای ماساژ، محصولات حمام و مراقبت از مو نیز استفاده می شود. در آروماتراپی از روغن های اسانسی به صورت مستقیم استفاده نمیشود. معمولا این روغن ها را با روغنهای حامل برای ماساژ و استفاده موضعی ترکیب می کنند. روغن ترخون یکی از روغن های طبیعی است که برای آروما تراپی میتوان از آن استفاده کرد.

هشدار

+ در دوران بارداری و شیردهی با مشورت پزشک خود از روغن ترخون استفاده کنید.

+ افرادی که دارای اختلالات خون ریزی هستند، با مشورت و اجازه پزشک خود از ترخون و روغن آن استفاده کنند.

+ دو هفته قبل از انجتم عمل های جراحی از استفاده از این روغن اجتناب کنید.

+ این روغن به دلیل دارا بودن استراگول سمی است و کودکان زیر 4 سال نباید از این روغن استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *