روغن زردچوبه و سلامت پوست

روغن

روغن زردچوبه از جمله روغن های ضروری می باشد که از ریشه گیاه زردچوبه استخراج می شود. همانطور که می‌دانید زردچوبه یکی از ادویه هایی است که برای دادن رنگ زرد به غذا و افزایش عطر آن استفاده می شود. کشور هندوستان خاستگاه زردچوبه می باشد. زردچوبه به شکل‌های مختلفی مانند پودر، خمیر، خشک و روغن معطر استفاده می‌شود. روغن زردچوبه درای خواص پزشکی و زیبایی فراوانی است و که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.

مراقبت از پوست با روغن زردچوبه

روغن زردچوبه به علت خواص بشماری که دارد به طور گستره در سلامت و زیبایی پوست استفاده می شود. یکی از دلایل زیبایی زنان هند را به استفاده از این روغن نسبت می‌دهند.

+ جوانسازی پوست

این روغن سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها است و خواص ضد التهابی بالایی دارد و به همین دلایل در درمان و رفع چین و چروک صورت موثر است.

نحوه مصرف: برای استفاده از خواص این روغن بی نظیر 5 قطره از آن را به 5 قطره روغن زیتون اضافه کنید. هر شب مقداری از این ترکیب را با نوک انگشتان بر روی پوست تمیز خود ماساژ دهید. از این ترکیب می توانید برای رفع چین و چروک اطراف چشم ها نیز استفاده کنید. هر چقدر که میزان و عمق چین و چروک پوست بیشتر باشد، طول دوره استفاده از این ترکیب را افزایش دهید. استفاده مداوم و مستمر از این ترکیب در یک بازه طولانی به نتیجه بهتر آن کمک میکند.

+ درمان آکنه و جوش

خواص ضدالتهابی و ضد میکروبی این روغن باعث شده است به عنوان یک درمان طبیعی برای جوش و آکنه پوست شناخته شود.

نحوه مصرف: به یک قاشق غذاخوری روغن حامل مانند نارگیل یا روغن زیتون، 1 یا 2 قطره روغن زردچوبه اضافه کنید. مقداری از این ترکیب را بر روی پوست تمیز خود بمالید و پس از 10 دقیقه با آب ولرم صورت خود را بشویید.

+ درمان خشکی پوست

روغن زردچوبه به عنوان یک آبرسان و مرطوب کننده طبیعی پوست شناخته می شود. از این روغن میتوان برای درمان و جلوگیری از خشکی پوست و اگزما استفاده کرد.

نحوه مصرف: برای استفاده از این روغن باید آن را در مقداری از روغن های حامل رقیق کرد. برای این کار می توانید بسته به نوع پوست خود از روغن نارگیل یا زیتون استفاده کنید. 2 قطره از این روغن را در یک قاشق غذاخوری از روغن حامل خود بریزید. با حرکات دایره ای نوک انگشتان، پوست تمیز صورت را با مقداری از این ترکیب ماساژ دهید. میتوانید از این ترکیب هرشب قبل از خواب استفاده کنید.

درمان ترک کف پا با روغن زردچوبه

به دو روش زیر میتوان از روغن زردچوبه برای درمان ترک کف پا استفاده کرد:

+ هر شب قبل از خواب به مدت 5 دقیقه کف پاهای خود را با استفاده از این روغن ماساژ دهید. صبح روز بعد با استفاده از سنگ پا و آب ولرم پاهای خود را به خوبی بشویید.

+ چند قطره از روغن زردچوبه را به یک قاشق غذاخوری روغن کرچک و همین مقدار روغن نارگیل اضافه کنید. هر شب قبل از خواب کف پاهای خود را با استفاده از این ترکیب ماساژ دهید و با یک جوراب آن ها را بپوشانید. صبح روز بعد پاهای خود را با آب گرم و سنگ پا بشویید.

مراقبت از مو با روغن زردچوبه

روغن زردچوبه خواص بیشماری در مراقبت از موها دارد. ماساژ پوست سر و ریشه موها با این روغن باعث درمان شوره سر، خارش پوست سر، ریزش مو، تقویت موها و افزایش رشد آنها می شود. قبل از استفاده از روغن های طبیعی بر روی موها و پوست سر، با استفاده از روش بن‌ماری یا گرمای غیر مستقیم آنها را گرم کنید.

+ درمان شوره سر

به مقداری روغن آرگان، 4 قطره روغن زردچوبه اضافه کنید. پس از گرم کردن این ترکیب، پوست سر را به خوبی به آن آغشته کنید. پس از 30 دقیقه الی 1 ساعت موهای خود را با یک شامپوی مناسب بشویید.

+ درمان خارش پوست سر

چند قطره از روغن زردچوبه را پس از گرم کردن به آرامی بر روی پوست سر ماساژ دهید. با استفاده از یک کلاه حمام سر خود را بپوشانید. پس از 3 ساعت موهای خود را بشویید.

+ جلوگیری از ریزش موها

مقداری از روغن زردچوبه را به آرامی بر روی پوست سر و ریشه موها ماساژ دهید. میتوانید ساقه موها را هم به این روغن آغشته کنید. برای اینکار می‌توانید با یک شانه تمام موهای خود را شانه بزنید. اینکار به پخش شدن روغن روی ساقه موها کمک می‌کند. صبح روز بعد موهای خود را بشویید.

روغن نارگیل

روغن زیتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *