روغن خار مریم و خواص شگفت انگیز آن

روغن

روغن خار مریم از دانه های گیاه خار مریم استخراج می شود. خار مریم که در ایران با نام ماریتیغال نیز شناخته می شود، گیاهی یک ساله و خودرو می باشد. اصالتاً این گیاه بومی مدیترانه است و در حال حاضر در سرتاسر جهان رشد می کند. این گیاه در گذشته در بین مردم سراسر جهان مصرف غذایی داشته است. ریشه و شاخه های جوان این گیاه را می‌شود به صورت آب پز مصرف کرد.

در گذشته شاخه های جوان گلدار این گیاه همانند کنگرفرنگی مصرف می شده است. در حال حاضر استفاده از خواص این گیاه با این روش‌های قدیمی سخت و زمانبر می باشد و برای استفاده از مزایای بیشمار این گیاه میتوان از عصاره یا روغن آن بهره برد.  روغن خار مریم به روش کلد پرس یا فشردن دانه ها استخراج می شود. در این روش به دلیل اینکه استخراج روغن در دمای پایین انجام می شود ساختار شیمیایی و ترکیبات آن صدمه نمی‌بیند و خواص گیاه کاملا حفظ می شود.

در ادامه با برخی از خواص این روغن با ارزش آشنا می شویم.

سلامت کبد با روغن خار مریم

یکی از اصلی ترین خواصی که به گیاه خارمریم و روغن آن نسبت می دهند، خاصیت سلامت و محافظت از کبد است. این روغن حاوی ماده سیلیمارین است. سیلیمارین یک ماده فعال در حفاظت از کبد می باشد. این ماده سلول های آسیب دیده کبد توسط الکل و سایر سموم را ترمیم و از سلول های جدید کبد محافظت می‌کند. همچنین در از بین بردن چربی دور کبد نیز موثر است. با بهبود سلامت کبد عملکرد کلیه ها نیز تقویت می شود. همچنین این روغن از تشکیل سنگ‌های صفراوی نیز جلوگیری می‌کند.

مراقبت از پوست با روغن خار مریم

تاثیرات مثبتی که روغن خار مریم بر اندام های داخلی چون کبد، کلیه و … می گذارد، باعث سلامت و زیبایی پوست می شود. همچنین استفاده موضعی از این روغن بر روی پوست صورت،  به جوان سازی، شفافیت و رفع التهابات و خشکی پوست نیز کمک می‌کند.

جوان سازی پوست

روغن خار مریم سرشار از آنتی اکسیدان‌ها می باشد. آنتی اکسیدان ها آسیب های ناشی از رادیکال‌های آزاد را از بین می برند و باعث کند شدن روند پیری پوست می شوند.

شفافیت پوست دست و صورت

روغن خار مریم حاوی ماده سیلی بینین است که باعث شفافیت پوست می شود. مصرف موضعی این روغن بر روی پوست به رفع خشکی پوست نیز کمک میکند.

روش مصرف:

ابتدا صورت خود را با استفاده از یک شوینده مناسب بشویید تا آلودگی های پوست پاک شود. سپس مقداری از روغن خار مریم را با استفاده از نوک انگشتان بر روی پوست خود ماساژ دهید. ماساژ پوست با استفاده از حرکات دایره ای علاوه بر جذب روغن باعث افزایش گردش خون در پوست و در نتیجه بهبود تغذیه سلول های پوستی می شود. پس از یک تا سه ساعت صورت خود را با آب ولرم بشویید. این روش را 2 الی 3 مرتبه در روز میتوانید تکرار کنید. برای داشتن پوستی شفاف استفاده مداوم و مستمر در یک بازه بلند مدت، حداقل 3 ماه، ضروری می باشد.

هشدار

+ قبل از استفاده از روغن های گیاهی و ماسک های طبیعی بر روی پوست قسمت های حساس بدن، مقداری از آن را بر روی پوست نواحی دیگر تست کنید. در صورت عدم بروز علائم حساسیت زا مانند خارش، جوش، التهاب، قرمزی و … پس از 24 ساعت، میتوانید از آن ها استفاده کنید.

+ مصرف این روغن در کودکان کمتر از 2 سال ممنوع است.

+ در دوران شیردهی و بارداری با اجازه و مشورت پزشک از روغن خار مریم استفاده کنید.

+ افرادی که به روغن همیشه بهار و گیاهانی چون گل داودی، گل همیشه بهار، گل مروارید و … حساسیت دارند از مصرف روغن خار مریم اجتناب کنند.

روغن همیشه بهار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *