روغن

روغن بنه و خواص بی نظیر آن

بنه نام درختی با نام علمی Pistacia atlantica است. سقوز، راقور، پسته کوهی، چاتلانقوش و … از نام های دیگر این درخت می باشد.  این درخت در مناطق سرد و کوهستانی می روید. از صمغی این درخت روغن سقز بدست می آید. از میوه کوچک این درخت روغن بنه استخراج می شود. این روغن مصرف خوراکی و موضعی دارد و در طب سنتی برای درمان بیماریهای مختلف توصیه می شود.

برای آگاهی ار خواص این روغن ارزشمند با ما همراه باشید.

تقویت میل جنسی با روغن بنه

روغن بنه یکی از مواد طبیعی است که برای تقویت میل جنسی توصیه می شود. این روغن در درمان سستی و زود انزالی موثر است.

روش مصرف:

+ 10 تا 15 قطره از این روغن را به یک لیوان آب اضافه کنید. هر روز یک لیوان از این ترکیب را میل کنید.

+ چند قطره روغن بنه را بر روی گودی کمر ماساژ دهید. ماساژ به جذب بهتر روغن کمک می کند.

درمان درد مفاصل با روغن بنه

این روغن دارای خواص ضد التهابی و تسکین دهندگی می باشد. از این رو از این روغن برای درمان درد مفاصل و کمر درد استفاده می شود.

روش مصرف:

برای بهره مندی از خواص بینظیر این روغن کافیست چند قطره از آن را بر روی ناحیه دارای درد به خوبی ماساژ دهید. سپس با یک پارچه نخی محل را بپوشانید. میتوانید با استفاده از کیسه آب گرم یا یک حوله گرم محل را گرم نگه دارید. گرما به جذب بهتر روغن و تسکین رودتر درد کمک میکند.

مراقبت از پوست با روغن بنه

یکی از مهمترین خواص روغن بنه کاهش التهابات پوست می باشد. از این رو از آن در درمان زخمهای پوستی استفاده های بیشمار می شود. از این روغن برای درمان ماه گرفتگی، زخمهای ناشی از تصادفات، سوختگی،ژنتیکی و همچنین درمان ترکهای پوستی اسنفاده می شود.

روش مصرف:

ماه گرفتگی: چند قطره از روغن را بر روی ناحیه ماه گرفتگی به آرامی بمالید. تا زمانی که روغن به خوبی جذب پوست شود با استفاده از نوک انگشتان محل را ماساژ دهید. حداقل به مدت 4 ماه هر روز این کار را انجام دهید تا خواص معجزه آسای آن را ببینید. هرچقدر که وسعت ماه گرفتگی و شدت آن بیشتر باشد طول دوره استفاده افزایش پیدا می کند.

درمان لک و جای جوش پوست: مقداری از روغن بنه را بر روی پوست تمیز خود بمالید. با استفاده از نوک انگشتان و حرکات دایره ای پوست را ماساژ دهید. ماساژ به جذب بهتر روغن و تغذیه سلولهای پوست کمک میکند.

تقویت موی سر با روغن بنه

خاصیت ترمیم کنندگی این روغن به رویش مجدد موهای آسیب دیده کمک میکند. توصیه می‌شود افرادی که موهای خود را به دلیل بیماری و مشکلات مو از دست داده اند، این روغن را به برنامه مراقبتی خود اضافه کنند.

روش مصرف:

قبل از استفاده از روغنهای طبیعی بر روی موها با استفاده از روش بن ماری (گرمای غیرمستقیم) آنها را گرم کنید. مقداری از روغن بنه گرم شده را بر روی پوست سر و دیشه موها ماساژ دهید. بر روی نواحی که ریزش مو بیشتر است، تمرکز کنید. با استفاده از یک شانه چوبی موهای خود را شانه کنید. شانه کردن به آغشته شدن تمام ساقه موها به روغن کمک می‌کند. با استفاده از کلاه حمام سر خود را بپوشانید. پس از گذشت سه ساعت موهای خود را بشویید. اگر موهای شما خشک است اجازه دهید روغن شب تا صبح بر روی موها بماند.

هشدار

+ این روغن طبعی گرم دارد و اشخاصی که دارای مزاج گرم هستند از مصرف مقادیر بالای آن خود داری کنند.

+ قبل از استعمال بر روی پوست، مقداری از آن را بر روی پوست داخلی بازو تست کنسد. در صورت عدم بروز علائم حساسیت زایی چون خارش، قرمزی، التهاب، جوش و … از مصرف آن بپرهیزید.

روغن سقز

اشتراک این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *