روغن مریم گلی و خواص بی نظیر آن

روغن

روغن مریم گلی یکی از پرطرفدارترین روغن های اسانسی دنیا می‌باشد. این روغن از تقطیر ساقه‌ها و برگ‌های جوان گیاه مریم گلی استخراج می شود. مریم گلی گیاهی چند ساله و گلدار از خانواده نعناسانان می باشد. این گیاه دارای خواص آنتی اکسیدانی فراوانی است که در جلوگیری از آسیب‌های سلول‌ها، پروتئین‌ها، DNA و … موثر است.

در ادامه این مطلب به برخی از خواص و کاربردهای این روغن اشاره می‌کنیم.

آروماتراپی با روغن مریم گلی

یک از راه های کاهش اضطراب و استرس، آروماتراپی یا رایحه درمانی می باشد. سیستم بویایی انسان مستقیماً بر بخش احساسات مغز تاثیر می گذارد. استنشاق رایحه معطر روغن‌های طبیعی با خواص آرامش بخش، باعث کاهش استرس می شود. روغن مریم گلی یکی از روغن‌های طبیعی است که تاثیر بسزایی در کاهش اضطراب دارد. همچنین این روغن برای افرادی که دارای مشکل بیخوابی نیز هستند موثر است.

نحوه مصرف:

+ چند قطره از این روغن را به دستگاه بخور خود اضافه کنید. برای خوابی راحت این دستگاه را در اتاق خواب خود قرار دهید.

+ چند قطره از این روغن را بر روی کف دست خود بریزید. استشمام روغن باعث ایجاد آرامش می شود.

+ ماساژ بدن با استفاده از این روغن نیز به کاهش استرس کمک می‌کند. چند قطره از روغن مریم گلی را به یک قاشق غذا خوری روغن نارگیل، جوجوبا یا زیتون اضافه کنید. از این ترکیب برای ماساژ بدن استفاده کنید.

درمان اختلالات قاعدگی و کاهش علائم یائسگی

روغن مریم گلی حاوی ماده اسکلارول است. این ماده باعث کاهش اثرات استروژن در بدن می شود. همچنین با استنشاق کورتیزول موجود در این روغن،  میزان هورمون‌های استرس کاهش می یابد. با کاهش هورمون‌های استرس مشکلات یائسگی، اختلالات و دردهای قائدگی نیز کاهش می یابد.

نحوه مصرف:

برای استفاده از خواص این روغن از بخور آن استفاده کنید.

مراقبت از مو با روغن مریم گلی

یکی از مهم ترین خواص روغن مریم گلی مراقبت از موها می باشد. با توجه به هدف استفاده از این روغن، نحوه مصرف آن نیز متفاوت می باشد.

+ درمان ریزش مو

این روغن حاوی بتاسیسترول و 5-آلفا ردوکتاز می باشد. این مواد در درمان طاسی مردان موثر هستند.

نحوه مصرف:

 4 قطره از این روغن را با مقدار برابر روغن نعناع و رزماری ترکیب کنید. 1 قاشق غذاخوری روغن جوانه گندم یا کرچک را به این ترکیب اضافه کنید. قبل از استفاده با روش بن ماری، مخلوط را گرم کنید. دو بار در روز پوست سر را با این روغن ماساژ دهید. بر روی نواحی که دارای ریزش بیشتر هستند، تمرکز کنید.

+ افزایش رشد مو

مصرف مداوم و مستمر روغن مریم گلی باعث افزایش رشد موها می‌شود. ماساژ پوست سر با این روغن گردش خون را در پوست سر افزایش می دهد. افزایش گردش خون به تغذیه بهتر سلول‌های پوستی و فولیکول‌های مو کمک میکند.

دستور مصرف:

روغن مریم گلی یک روغن اسانسی است. قبل از استفاده مستقیم از روغن های اسانسی، حتما آنها را با روغن های حامل ترکیب کنید. تنها کافی است 3 قطره از این روغن را به روغن هایی مثل آرگان، جوجوبا، ماکادمیا، بادام و … اضاقه کنید. با استفاده از روش گرمای غیر مستقیم (بن ماری) ترکیب را گرم کنید. به مدت 10 دقیقه بر روی پوست سر ماساژ دهید. با کلاه حمام یا کلاه مخصوص رنگ، موهای خود را بپوشانید. پس از 3 ساعت موهای خود را بشویید.

هشدار

+ تاثیر روغن های گیاهی در افراد با انواع پوست های مختلف، متفاوت می باشد. بنابراین توصیه می شود ابتدا آن را تست کنید تا از حساسیت پوست خود مطلع شوید. برای این کار مقداری از روغن را به پشت گوش، پشت دست یا داخل بازو بمالید. در صورت بروز خارش، قرمزی، جوش و التهاب دیگر از آن روغن استفاده نکنید.

+ استفاده از این روغن در دوران بارداری و شیردهی ممنوع است.

روغن نعناع

روغن نارگیل

روغن جوجوبا

روغن رزماری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *