روغن

روغن بنفشه بادام و خواص فوق العاده آن

خواص متعدد گیاه بنفشه سبب شده که در روایات اسلامی به عنوان بهترین گیاه و روغن آن را به عنوان بهترین روغن بنامند.مخلوط بنفشه و بادام به علت اینکه هر دو خواص بسیار بالایی دارند بسیار مفید است. این روغن با داشتن خاصیت هر دو بسیار ارزشمندتر و مفید تر است. روغن بنفشه اصل با روغنهای پایه زیتون، کنجد و بادام شیرین ساخته میشود.

خواص این روغن

روغن بنفشه بادام برای پوست و مو بسیار موثر است. همچنین از ریزش مو جلوگیری میکند و برای رفع سفیدی مو خیلی موثر است.

از نظر طب سنتی  روغن بنفشه بادام سرد و لطیف است  این موضوع یعنی برای افرادی با طبع گرم هم مناسب است..

این روغن از پایه روغن بادام شیرین درست شده و دارای آلکالوئیدویولین و گلی کوزید و ویولا کوئر سترین و یک ساپونین بوده و دارای متیل سالیسیلات بشکل کلوکزید میباشد.

برای درمان بیماریهای تنفسی و ریوی روغن بنفشه بادام خیلی موثر است. افرادی که مشکل بی خوابی دارند برای رفع بی خوابی و بهبود مشکلات پوستی از این روغن بهتر است استفاده کنید.

همانطور که قبلا گفتیم این گیاه طبع خنکی دارد و بهتر است در فصل تابستان از آن استفاده کرد.

از این گیاه هم به صورت روغن آن و هم به صورت دارو میتوان استفاده کرد. البته به صورت مربا و شربت  و آب بنفشه نیز استفاده میشود.

برای تقویت مغز این روغن میتواند مفید باشد و همچنین برای سوزش چشمهایی که در معرض نور آفتاب بوده اند میتوان استفاده کرد. این روغن اثرات آفتاب بر روی چشم را تسکین می دهد. اینگونه که  این روغن را به سر و صورت آغشته کنید و ماساژ دهید تا دردتان کم شود.

درمان بیماری های عفونی با روغن بنفشه بادام

یکی دیگر از خواص این روغن از بین بردن عفونت های مجاری تنفسی و بینی است و برای درمان آلرژی و آسم بسیار مفید است .

برای درمان سینوزیت بسیار مفید است. روش استفاده آن به صورتی  است که دو سمت صورت بجز پیشانی را بخور دهید و سپس مقداری از این روغن  را با جوهر پونه مخلوط کنید و بعد پیشانی را با آن ماساژ دهید.

برای درد مفاصل درمان بسیار مناسبی است. همچنین از آن برای خشکی و خارش پوست نیز استفاده کرد، تب و یبوست کودکان را نیز میتوان با این روغن برطرف نمود.

همانطور که گفتم از این روغن برای خشکی و خارش پوست یا جای زخم و سوختگی استفاده میکنند. این روغن مثل یک مرطوب کننده قوی عمل میکند. و برای مرطوب کننده پوست بسیار مناسب است.

میتوان از این روغن و روغن بادام به عنوان یک نرم کننده نیز استفاده کرد به صورتی که بعد از استحمام و گرفتن نم بدن  مقداری از این روغن را روی پوست خود ماساژ دهید. ببینید که چگونه پوست شما نرم شده است.

یکی ازراه های درمان موخوره استفاده از روغن گل بنفشه و بادام است. قبل از استفاده از این روغن اول موخوره موهایتان را کوتاه کنید. بعد همان قسمت کوتاه شده را با روغن بنفشه آغشته کنید. این راه حل را بعد از هربار کوتاهی مو انجام دهید. تا کامل موخوره موهایتان از بین برود. چون این روغن موجب تقویت مو میشود میتوان سر وابروهای خود را با آن ماساژ دهید و با آب ولرم بشویید.

روغن بادام

روغن کنجد

روغن بنفشه

روغن زیتون

اشتراک این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *