روغن

روغن شیرین بیان

ریشه شیرین بیان بوی گرم و شیرینی دارد. روغن آن یکی از مهمترین روغن های طبیعی است و برای مشکلات پوستی مناسب است.
برای درمان تیرگی پوست از روغن شیرین بیان بسیار استفاده میشود. همچنین برای لک های موجود در صورت خواص خوبی دارد.
این روغن شامل استرولهای گیاهی مفید است.

خواص

همانطور که گفتیم این روغن برای پوست بسیار مفید است. به خاطر دارا بودن آنتی اکسیدان قوی که در این روغن وجود دارد، از پوست در برابر با رادیکال های آزاد محافظت میکند. این روغن یک انتی UV است که موجب درمان تیرگی پوست و آفتاب سوختگی میشود. برای درمان تیرگی پوست ژنتیکی نیز بسیار موثر است. بدین صورت که به روی همان محل تیرگی استفاده شود و به مدت دو ماه به صورت هر روز قبل از خواب استفاده کنید.

بیشترین استفاده از روغن شیرین بیان

بیشترین استفاده از این روغن برای رفع لک های پوست ناشی از زخم و جوش است. این روغن شامل آنتی اکسیدان و اسیدهای چرب است. این روغن حاوی گلیسرول است و این ماده چرب است و هورمون استروئید را در سطح پوست افزایش میدهد.

قبل از استفاده صورت را خوب شستشو دهید و خشک کنید و بعد از این روغن به روی لک ها بگذارید و دورانی ماساژ دهید تا به خوبی جذب شود. تا صبح بر روی صورت باقی بماند و بعد با آب ولرم بشویید.

درمان کک و مک

یکی دیگر از خواص این روغن درمان کک مک است. کک مک که در اثر تابش مستقیم اشعه ها و نور خورشید پر رنگ تر میشود و کک و مک ها بیشتر میشوند. این روغن با هیدرو کنیون برابری میکند.

قبل از خواب که پوستتان تمیز است، این روغن را به صورت ضربه ای به خورد پوست دهید و تا دو ماه استعمال شود. برای جلوگیری از کک و مک حتما ضد آفتاب مصرف کنید.

ضد پیری

افزایش الاستیسیته پوست مانع از پیری پوست میشود. روغن شیرین بیان سطح چربی پوست را کنترل میکند. این روغن اصل پوست را تغذیه میکند و با افزایش گردش خون به پوست شادابی میدهد.

برای درمان افتادگی پوست موثر است برای درمان این معضل بهتر است هفته ای سه بار پوست صورت را با این روغن ماساژ دهید.

روغن شیرین بیان با خاصیت ضد التهابی

برای درمان بیماری های التهابی میتوان استفاده کرد به خصوص برای درمان اگزما موثر است. در روغن شیرین بیان مواد گلیسریزین موجود است و مانند کورتیزول عمل میکند. که برای درمان اگزما و پسوریازیس مفید است. همچنین برای درمان درماتیت و آماس پوستی نیز موثر است.

کنترل چربی پوست

این روغن برای کنترل چربی ها در زیر پوست بسیار موثر است و از تشکیل آکنه جلوگیری میکند. همچنین در تولید هورمون های استروئید تعادل ایجاد میکند. این روغن  خاصیت اسیدی و بازی بودن پوست را کنترل کرده و PH پوست را به تعادل میرساند.

سیاهی دور چشم

از بروز آکنه و جوش جلوگیری میکند. البته باید به این قضیه توجه کرد که آکنه بجز چربی و آلودگی پوست میتواند از مشکلات هورمونی و ژنتیکی هم حاصل شود.
روغن شیرین بیان برای درمان تیرگی دور چشم موثر است. بدین صورت که دور چشم را با این روغن ماساژ دهید به مدت دو ماه انجام دهید و بعد با آب ولرم بشویید و در طول روز از کرم های دور چشم استفاده کنید.

خواص دیگر روغن شیرین بیان

برای درمان سرفه موثر است همچنین برای درمان زخم و سرطان معده سودمند است.

از این روغن برای رفع سردرد مفید است. اگر از این روغن قبل از غذا استفاده شود موجب لاغری میشود.

منع مصرف برای روغن شیرین بیان

برای افرادی که دیابت دارند شیرین بیان ممنوع است.
داروهایی که پتاسیم را کاهش میدهند را نباید با شیرین بیان خورد. برای کودکان در دوزهای بالا موجب تشنج میشود.

اشتراک این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *